مطالب آموزشی, موارد متفرقه

تجهیزات اعلام حریق Weather Proof

قطعات اعلام حریق Weather proof عبارتی می باشد که ممکن است در کاتالوگ های تجهیزات مربوط به اعلام و اطفاء حریق مانند شستی های اعلام حریق، آژیر، فلاشر و … با آن روبرو شده باشید.  این اصطلاح برای جلوگیری از اشتباه رایج که تصور ضد آب بودن است به کار می رود. معادل انگلیسی واژه ضدآب Water proof می باشد اما این اصطلاح در مورد تجهیزاتی استفاده می شود که امکان قوطه ور کردن انها در آب وجود دارد.  از انجایی که تجهیزات اعلام حریق Weather proof دارای استاندارد بدنه IP66 و IP65 می باشند پس در صورت قوطه ور کردن آنها در آب امکان اسیب دیدن تجهیز وجود خواهد داشت از این رو از این اصطلاح برای نشان دادن مقاومت تجهیزات اعلام حریق در مقابل آب و ورود گرد و غبار استفاده می شود. بدیهی است این گونه تجهیزات می بایست در محیط های ایمن (Safe) قرار داده شوند.

معمولا تجهیزات Weather proof را با علامت WP در نقشه نشان می دهند.
استاندارد IP استانداردی است که مشخص می کند بدنه یک وسیله الکتریکی تا چه حدی در مقابل نفوذ اب و ذرات ریز مقاوم است. (برای اطلاعات بیشتر در رابطه با این استاندارد این مطلب را بخوانید)
برای مثال شستی های اعلام حریق  Weatherproof را میتوانید به راحتی با فشار اب بشویید. البته این در صورتی است که قسمت ورودی کابل شستی را به وسیله یک عایق (مانند گلند) از قبل پوشانده باشید.

 weather-proof

انواع تجهیزات اعلام حریق weather proof

تجهیزات weather proof هم به صورت آدرس پذیر و هم به صورت کانونشنال وجود دارد، معمولا این تجهیزات در لوپ های اعلام حریق زمانی که تجهیز می بایست در محیط بیرونی و در مکان ایمن نصب گردد استفاده می شود.