مطالب آموزشی, موارد متفرقه

پروتکلHART

پروتکل HART بصورت اختصار از حروف اول Highway Addressable Remote Transducer گرفته شده است. هدف این پروتکل فراهم کردن امکان استفاده همزمان از فناوری های نوین ارتباط دیجیتال، در کنار سیگنال استاندارد ۴ – ۲۰ میلی آمپر می باشد.  پروتکل HART یک ارتباط دو طرفه دیجیتال بدون اختلال در سیگنالهای آنالوگ می باشد که همزمان بر روی یک زوج سیم هم سیگنال آنالوگ و هم توسط استاندارد FSK سیگنال دیجیتال خود را بر روی سیگنال آنالوگ ارسال و مدولاسیون میکنند.پارامترهای دیجیتال که معمولا کاربردهایی همچون پارامترهای فرایند، پیکربندی تجهیزات، پارامترهای کالیبراسیون و سیگنالهای تشخیص خطا را دارند را به عنوان سیگنال دیجیتال ارسال میکنند.

پروتکل HART امکانات زیادی را حتی برای عملیات نصب تجهیزاتی که به حلقه های متداولmA 4-20  مجهزند, فراهم می کند. دستگاههایی که با HART کار می کنند, سیگنالهای اطلاعاتی خود را از طریق خطوط ارتباطی متداول ۴-۲۰mA منتقل می کنند.این ویژگی تجهیزات سایت را قادر می سازد که به سادگی نصب و راه اندازی شوند یا داده ها راخوانده و ذخیره سازی کنند, که در تمام موارد ذکر شده, به دستگاههای فیلد که مبتنی بر ریزپردازنده باشند, احتیاج داریم.

برای مثال آشکارساز گازی SIMTRONICS از پروتکل HART پشتیبانی می کند بدین منظور می توان توسط مرکز کنترل (PLC یا DCS) همزمان هم مقادیر آلارم و هم زمان کالیبراسیون و همچنین می توان مقادیر ۴-۲۰ MA را قرائت کرد و این اطلاعات هیچ گونه تداخلی با یکدیگر ندارند. همچنین می توان تا ۱۶ دتکتور SIMTRONICS را با تنها یک زوج سیم به یکدیگر متصل کرده و مقادیر آنها را مشاهده کرد.

مزایای پروتکل HART

به صورت کاملا عملی تست شده اند.

سادگی در طراحی و پروتکل ارتباطی

· تعمیر و نگهداری آن ساده است .

سازگاری کامل با تجهیزات آنالوگ

ارتباط همزمان دو سیگنال دیجیتال و آنالوگ

· امکان دسترسی به اطلا عات از هر دو سمت حلقه

· دارای پاسخ زمانی مناسب تقریباً ۵۰۰ms می باشد .

 

دانلود وایرینگ اتصال به هارت