آموزش سیستم‌های تشخیص نشت گاز

کابل کشی گازسنج ها (Gas detector cable routing)

شرایط کابل کشی گازسنج ها(آشکارساز های گازی)

کابل کشی گازسنج ها می بایست بر اساس استاندارد های شناخته شده یک مرجع مناسب در کشور انجام پذیرد و نیازهای الکتریکی آشکارساز را نیز برآورده سازد. به عنوان مثال شرکت هانیول (HONEYWELL) توصیه می کند که از کابل دو رشته با پوشش حداقل قطر ۰٫۵ میلی متر استفاده شود.

در ورودی کابل به ترانسمیترها می بایست از گلندهای EX استفاده شود. کابلهای گازسنج ها می بایست به طریقی از سایر کابل ها مجزا گردند به عنوان مثال می توان رنگ این کابل ها را قرمز انتخاب کرد؛ همچنین شرکت حامی تجهیز بر اساس تجارب خود جهت جلوگیری از قطع شدن کابل، همواره کابل های آرموردار(Steel Wire armoured) که به اختصار SWA نامگذاری مگردند را جهت کابل کشی گازسنج ها انتخاب می کند.

ترانسمیترها (گازسنج ها) نیازمند منبع تغذیه ۸-۳۰ولت DC است و اگر در مناطق خطر نصب شود، نبایست ولتاژی بیش از آنکه ZENER BARRIER  و یا آشکارساز می تواند تحمل کند ( به طور معمول ۲۴ ولت) اعمال شود. اطمینان حاصل کنیدکه مقدار حداقل ۱۸ ولت با احتساب افت ولتاژ حاصل از مقاومت کابل و ZENER BARRIER (در صورتی که نصب شده باشد) توسط مرکز کنترل تولید می گردد.

برای مثال یک منبع تغذیه ۲۴ ولت DC در مرکز کنترل تامین ولتاژ ۱۹٫۵ ولت را تضمین می کند. مدار ممکن است تا ۲۰ میلی آمپر جریان نیاز داشته باشد. با فرض مقاومت ۲۳۰ اهم در مرکز کنترل و مقاومت سیم، حداکثر افت ولتاژ ۶ ولت خواهد بود. حداکثر مقاومت مجاز حلقه تقریبا ۳۴۰ اهم است.

%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84-%da%a9%d8%b4%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2%d8%b3%d9%86%d8%ac-%d9%87%d8%a7

یک نمونه جدول جهت کابل کشی که توسط شرکت سازنده ارائه شده است به صورت زیر می باشد:

%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84-%da%a9%d8%b4%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2%d8%b3%d9%86%d8%ac-%d9%87%d8%a7

بر اساس جدول بالا مشاهده میکنید که در صورت وجود ولتاژ ۲۰ ولت، متراژ کابل حداکثر می تواند ۲٫۷ کیلومتر باشد.

جهت مشاهده ادامه مطلب و یا مشاوره در خصوص کابل های گازسنج ها (آشکارسازهای گاز) لطفا با شرکت حامی تجهیز تماس حاصل فرمایید.